Loading
 1. Lithoplast
 2. Použití fólií
 3. Izolace spodní stavby
 4. Odvětrávání vlhkosti z interiéru

Odvětrávání vlhkosti z interiéru

Vlhké rohy, černé fleky na stěnách nebo opadávající malba. Tak za čas vypadají místnosti, ve kterých se příliš dlouho drží vlhkost.

Na co si dát pozor

Velkým problémem je zvýšený výskyt plísní, bakterií a hub. Jejich spory se šíří vzduchem a škodí lidem, kteří v domě bydlí. Citlivým jedincům hrozí dýchací obtíže, alergie nebo kožní onemocnění.

Dalším problémem je navlhnutí obvodových zdí a podlah. Kvůli tomu hůře tepelně izolují a obyvatelé zaplatí víc za topení. Pozdější odstranění vody z konstrukcí není vůbec jednoduché a stavební úpravy jsou obvykle drahé.

Proto je důležité nečekat a problém s vlhkostí začít řešit co nejdříve.

Řešení odvětrávání vlhkosti

Vlhkost z interiéru dobře odvětráte pomocí nopových fólií LITHOPLAST® SANA nebo LITHOPLAST® INSTAL.

Nopovou fólii položíte kolem stěn nebo ji zabudujete do podlahy. Mezi nopy vznikne dutina a proudící vzduch průběžně odvádí vodní páru mimo místnost. Pokud mezerou proudí venkovní vzduch, doporučujeme do interiéru přidat další tepelnou izolaci.

Tato metoda je vhodná například do památkově chráněných domů. Úředníci v nich nedovolí žádné práce, které by změnily jejich historický ráz. Odvětrání pomocí nopové fólie je však šetrné a památkáři tomuto postupu dávají přednost.

Doporučená skladba odvětrávání

Odvětrávání vlhkosti z interiéru

 1. Základem je vyrovnaný podklad bez výstupků, přebytků malty a betonu nebo ostrých hran.
 2. Druhou vrstvou je nopová fólie LITHOPLAST® INSTAL. Fólii v deskách pokládejte na sraz a kotvěte sponkovačkou.
 3. Následuje betonová mazanina na vyrovnání nopů a vytvoření vodorovné plochy pro tepelnou izolaci.
 4. Další vrstvou je tepelná izolace polystyrenem EPS.
 5. Na polysteren volně položte separační fólii PENEFOL® 650/0,8 s překladem 100 mm.
 6. Poté položte podlahu.
 7. Pokud potřebujete odvětrat zdi, použijte nopovou fólii  LITHOPLAST® SANA 15/0,8 nebo LITHOPLAST® INSTAL 20/0,8. Fólii kotvěte společně s nosnou mřížkou omítky. Na 1 m2 potřebujete 8–12 kotev. Kotvěte talířovými hmoždinkami v ploše mezi nopy. Otvory ve fólii utěsněte polyuretanovým tmelem SIKAFLEX. V případě, že v odvětrávací mezeře proudí venkovní vzduch, doporučujeme použít tepelně izolační předstěnu. Poté následuje omítka.