Loading
  1. Lithoplast
  2. Poradna
  3. LDPE, HDPE, PVC – jak se liší materiály hydroizolačních fólií

LDPE, HDPE, PVC – jak se liší materiály hydroizolačních fólií

01.10 2018

Hydroizolace na první pohled vypadají skoro stejně – je to hladká černá fólie. Ten hlavní rozdíl se skrývá v materiálu. Proto si povíme, co znamenají zkratky PE, LDPE, HDPE a PVC.

Moderní hydroizolace se velmi často vyrábí z plastů. Odolnost tohoto materiálu je ve stavebnictví velkou výhodou. Když totiž stavíte dům a vybíráte do něj hydroizolaci, chcete, aby vydržela napořád.

PE hydroizolace

Velkou část hydroizolací tvoří hydroizolační fólie z polyetylenu, který se označuje zkratkou PE. Tento materiál začali lidé průmyslově syntetizovat v roce 1933 a brzy přišli na to, že mohou vyrábět různé druhy této látky.

Využití v hydroizolacích má:

  • LDPE – nízkohustotní polyetylen,

  • HDPE – vysokohustotní polyetylen.

První stavby, ve kterých stavebníci použili polyetylenové fólie, už stojí desítky let a můžeme tak s jistotou říct, že je na tento typ hydroizolace opravdu spolehnutí.

LDPE hydroizolace

Zkratka LDPE je odvozená z anglického označení „low density polyethylene“. Jeho struktura je rozvětvená a jednotlivá vlákna látky mají pod mikroskopem nízkou hustotu. Ale rozhodně se nemusíte bát, že by byla LDPE fólie „řídká“. Právě naopak – LDPE fólie jsou na hydroizolace natolik vhodné, že patří k nejpoužívanějším typům polyetylenových fólií.

Do skupiny LDPE izolačních fólií patří například oblíbený PENEFOL® (s výjimkou fólie PENEFOL® 950). PENEFOL® je vhodný jako hydroizolace rodinných domů a dalších běžných staveb.

HDPE hydroizolace

Izolační fólie z HDPE odvozují svůj název z „high density polyethylene“. Jak už název napovídá, jsou vyrobené z polyetylenu o vyšší hustotě. Proto jsou až 2krát pevnější než LDPE fólie a lépe odolávají působení chemikálií.

Mezi HDPE fólie patří třeba PENEFOL® 950, který slouží jako hydroizolace průmyslových staveb, jako jsou jímky, skládky, silážní žlaby a další. Z HDPE jsou vyrobené i nopové fólie LITHOPLAST®. Ty se používají v konstrukcích spodní stavby, zelených střech nebo při sanaci vlhkého zdiva.

PVC hydroizolace

Hydroizolační fólie se nevyrábí pouze z polyetylenu. Další skupinu tvoří hydroizolace z polyvinylchloridu (PVC). Mezi ně patří například FATRAFOL, který se používá jako hydroizolace spodní stavby, střechy nebo jezírka.

Tyto fólie mají téměř totožné vlastnosti jako výrobky z LDPE. Aby se dalo s PVC dobře manipulovat, používají se ke změkčení plastu ftaláty. Ty se mohou z fólie vypařovat do ovzduší a následně poškozovat reprodukční a hormonální systém člověka i zvířat.

Pokud je však fólie zabetonovaná v základech nebo položená venku na střeše, obyvatelům domu nehrozí nebezpečí.

Srovnání materiálů hydroizolačních fólií

 

LDPE

HDPE

PVC

Plusy

nižší cena
zdravotní nezávadnost

nižší cena
zdravotní nezávadnost
vyšší odolnost než LDPE

snadnější montáž

Minusy

náročnější montáž

náročnější montáž

vyšší cena
možnost odpařování ftalátů

Stále si nejste jistí, který materiál je ten pravý pro vaši stavbu? Nezávazně to zkonzultujte s našimi odborníky na hydroizolace.