Loading
  1. Lithoplast
  2. Poradna
  3. Jakou zvolit hydroizolaci do pasivních a nízkoenergetických domů

Jakou zvolit hydroizolaci do pasivních a nízkoenergetických domů

01.10 2018

Vysoké účty za energie už spoustu lidí nebaví. Proto jsou stále populárnější moderní domy, které potřebují vytápět jen minimálně. Kromě tepelné izolace je u těchto staveb důležitý i výběr kvalitní hydroizolace.

Co je to pasivní dům

Pasivní a nízkoenergetické domy jsou navržené tak, aby v nich byla příjemná teplota i bez velkého topení. Podrobné srovnání najdete v tabulce.

Typ domu

Potřeba tepla na vytápění v kWh/ (m2a)

dům ze 70.–80. let

obvykle nad 200

současná novostavba

80–140

nízkoenergetický dům

méně než 50

pasivní dům

méně než 15

zdroj: Centrum pasivního domu

Kromě energetické úspory je u pasivních a nízkoenergetických domů kladený velký důraz na zdravotní nezávadnost. Proto jsou například vybavené zařízením, které zvenčí přivádí čerstvý vzduch a filtrují ho od prachu a nečistot. Díky dobré cirkulaci vzduchu nehrozí plísně a jiné nepříjemnosti.

Hydroizolace základů domu

U pasivních domů se řeší především tepelná izolace. Důležité je ale nezapomenout i na kvalitní hydroizolaci. Pokud se totiž voda skrz ni dostane, tepelná vrstva navlhne a neplní svoji funkci dobře.

Z hlediska zdravotní nezávadnosti je vhodná hydroizolační fólie z polyetylenu – např. PENEFOL®. Na rozdíl od fólií z PVC neobsahuje žádné ftaláty, které mohou poškozovat hormonální systém. Oproti jiným variantám je také cenově dostupnější.

Zelené střechy šetří energii

Součástí některých pasivních a nízkoenergetických domů bývají zelené střechy. Zemina na střeše izoluje a teplo díky ní neutíká ven.

Hlavní výhoda se ale ukáže v létě. Díky vrstvě hlíny žár nepronikne střechou dovnitř. Nemusíte pouštět klimatizaci naplno a ušetříte za elektřinu.

Podívejte se na doporučenou skladbu hydroizolace zelené střechy.

 

Jste projektant a vybíráte hydroizolaci do pasivního nebo nízkoenergetického domu? Rádi vám poradíme.