Loading
  1. Lithoplast
  2. Poradna
  3. 6 nejčastějších chyb při použití nopové fólie

6 nejčastějších chyb při použití nopové fólie

26.09 2018

Montáž nopové fólie je velmi snadná, přesto řemeslníci stále dokola opakují stejné chyby. Jejich důsledky mohou být závažné – od roztržení fólie přes zasypání vzduchové dutiny až po neplnění odvětrávací funkce. Abyste se těmto problémům vyhnuli, připravili jsme pro vás seznam nejčastějších prohřešků.

Špatné ukotvení

Nejvíc chyb hrozí při montáži, kdy je často problémem špatné kotvení. Kotvy mají být každých 30–40 centimetrů. „Na jedné stavbě v Brně jsem viděl dělníky, kteří kotvili nopovou fólii po dvou metrech. To je moc velký rozestup a fólie pak lidově řečeno plave,“ řekl specialista na hydroizolace Ing. Jaroslav Číka z LITHOPLASTu. 

Nevyrovnaný podklad

Nopovou fólii vždy pokládejte na hladký povrch. To znamená, že na podkladu nesmí být žádné výstupky a hrudky zaschlého betonu nebo malty. Fólie se o ně může roztrhnout.

Chybějící krycí lišta

Vzpomínáte, kolikrát jste už viděli nopovou fólií u stěny domu jen tak „vykukovat“ ze země? Určitě mnohokrát, je to totiž častý nešvar nezkušených řemeslníků.

Nopová fólie kolem základů domů vytvoří vzduchovou mezeru, kterou se odvětrává vlhkost a radon ven. „Pokud fólii nahoře nekryje lišta, snadno se zanese a někdy se vzduchová dutina úplně ucpe. Nopová fólie poté neplní svoji funkci,“ vysvětlil Ing. Jaroslav Číka.

Důležitou funkcí krycí lišty je také ochrana nopové fólie před UV zářením. Bez lišty může ničím nekrytá část fólie začít časem křehnout a rozpadat se.

Nevhodná velikost nopů

Stavebníci často šetří na velikosti nopů. Raději pořídí levnější, velmi tenkou fólii s nižšími nopy, ale někdy toto řešení není vhodné. 

Čím jsou nopy vyšší, tím větší vytvoří ventilační vzduchovou mezeru. Proto se například při sanacích kostelů nebo starých domů s tlustými zdmi používají fólie s vysokými nopy. Kdybyste použili malé nopy, odvětrávání bude méně účinné.

Jednorázové zasypání fólie

Jak zasypat nopovou fólii položenou kolem základů domu? Vysypat na ni půl tuny hlíny naráz není dobrý nápad. „Mohlo by to utrhnout kotvy, které fólii drží,“ upozornil Ing. Jaroslav Číka a dodal, „nejlepší je fólii zasypávat postupně menšími dávkami zeminy.“

Orientace nopů